Yüz Gençleştirme

Örümcek Ağı Estetiği – İple Yüz Germe

Bir ameliyatsız yüz germe yöntemi olan örümcek ağı estetiği, kılçıklı ya da düz cerrahi iplikler kullanılarak yüzün daha canlı ve gergin görünmesini sağlayan bir işlemdir. Oldukça etkili bir ameliyatsız yüz germe tekniği olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir.

İple yüz askı, altın ip ve iple yüz germe gibi farklı isimlerle de anılan örümcek ağı estetiği, ameliyatsız yüz germe imkânı sağlayarak bıçak altına yatmaksızın sarkan cildin toparlanmasını ve gerilmesini mümkün kılar. Tek seans ile uygulanan bu prosedürün 3 ay içerisinde tam etkileri görülür ve yüzde daha canlı ve genç bir ifade elde edilir.

Örümcek Ağı Estetiği Nedir?

Örümcek ağı estetiği, herhangi bir kesi yapılması gerekmeksizin organik iplerin kanül veya ince uçlu iğneler vasıtasıyla yüzde belirli bölgelere yerleştirilmesi ve asılması ile uygulanan ameliyatsız yüz germe işlemidir. Özellikle yanaklardaki ve çene bölgesindeki sarkmaların iyileştirilmesinde oldukça etkili olan bu yöntem sayesinde tek seansta ektili sonuçlar alabilirsiniz. Bununla beraber ipler yerleştirildikten sonraki 1 ila 3 ay içerisinde kolajen ve elastin üretiminin artmasını sağlayarak cildin dolgunlaşmasına yardımcı olur. Bu nedenle bu işlemin en üst düzey etkilerinin görülmesi için 3 ay kadar daha beklenmesi gerekir.

örümcek ağı estetiği

Cerrahi müdahale içermediği için lokal anestezi ile gerçekleştirilen örümcek ağı estetiği vücutta bir yan etki oluşturmayan medikal polidioksanon iplerin (PDO)cildin altına adeta bir örümcek ağı şeklinde yerleştirilip gerilmesi ile uygulanır. Altın ip çok ileri düzeyde olmayan kırışıklıklar ve sarkmalar için avantajlı bir tedavi yöntemi olsa da çizgilerin çok derin olması ve sarkmanın çok ileri boyutta olması durumunda yeterli verimi sağlamaz. Bu nedenle 60 yaşından büyük kişiler için yüz germe ameliyatının yerini tutmaz ve bu nedenle tavsiye edilmez.

Örümcek Ağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Örümcek ağı estetiği aşama aşama şu şekilde gerçekleştirilir:

örümcek ağı estetiği
 • İşleme başlamadan önce uygulama bölgesinin sterilize edilmesi gerekir. Temizleme aşaması işlem esnasında enfeksiyon kapma riskinin en aza indirilmesi açısından önemlidir.
 • Sterilizasyonun akabinde hangi bölgeye ne kadar ip yerleştirileceğine karar verilir.
 • Daha sonra uygulama bölgesine topikal anestezik krem sürülerek acı ve ağrı hissi önlenir.
 • İnce uçlu iğneler ile medikal ipler cilt altına yerleştirilir.
 • İşlem süresi yerleştirilecek ip sayısına bağlı olmak üzere genellikle yarım saat ila bir saattir.

Örümcek Ağı Estetiği Nerelere Yapılır?

Örümcek ağı estetiği ile yüz germe uygulamaları sıklıkla yapılmaktadır. Bu işlem yüz haricinde kol, boyun ve hatta karın bölgesi gibi vücudun başka yerlerinde de başarıyla uygulanabilir. Hangi bölgelerinizin bu işlemden fayda göreceğine doktorunuz karar verecektir.

Örümcek Ağı Estetiği Faydaları

Örümcek ağı estetiğinin faydalarını ve etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kısa sürede uzun vadeli sonuçlar elde edilebilir.
 • Yüzdeki ince kırışıklıkların azalmasını sağlar.
 • İlk uygulamadan sonra etkisini göstermeye başlar fakat en yüksek düzeydeki etkileri için 3 ay beklemek gerekir.
 • Cerrahi müdahale gerektirmez ve bu nedenle ağrı ve acı minimal düzeydedir.
 • Kullanılan ipler kendi kendine 3 ila 6 ay içerisinde erir.
 • Uygulama ileride tekrarlanabilir.
 • Ağız çevresindeki kırışıklıklarda oldukça etkilidir. Ayrıca kaşların sarkması, göz altı çöküklüğü ve alında oluşan çizgileri de başarılı bir şekilde iyileştirebilir.
 • Ciltteki kolajen ve elastin üretimini uyardığı için etkileri uzun vadelidir.
 • Herhangi bir kesik söz konusu olmadığı için işlem sonrası iz kalmaz.
 • İple yüz germe sonrası istirahat gerekmediği için hem gündelik hayatınıza hem de iş hayatınıza devam edebilirsiniz.
 • İşlem sonrası makyaj yapmanız yasak değildir.

Örümcek Ağı Estetiği Zararları ve Yan Etkileri

Örümcek ağı estetiği, ameliyatsız yüz germe yöntemleri arasında uygulama kolaylığı sunması ve ağrının minimal düzeyde olması ile öne çıkmaktadır. Bununla beraber, danışanların bu işleme tam olarak karar vermeden önce olası tüm riskler ve yan etkiler ile ilgili olarak bilgi sahibi olması da önemlidir. Böylece işlem sonrası olabilecek herhangi bir soruna karşı önceden hazırlıklı olmak ve müdahale etmek mümkün olabilir.

Araştırmalar bu uygulamanın ciddi bir zararı veya riski olmadığını göstermektedir. Fakat işlem esnasında ince uçlu da olsa iğnelerin kullanılması uygulama bölgesinde hafif morarmaların olmasına yol açabilir. Ayrıca işlem yapılan bölgede hafif bir uyuşma, şişlik ve ağrı olması da normaldir. Bunlar hafif ve geçici yan etkilerdir. Kesi içermese de iğne kullanılması nedeniyle az da olsa enfeksiyon riski bulunur. Fakat doktorunuzun gerekli hijyen koşullarını tam olarak sağlaması halinde enfeksiyon riski de ortadan kalkacaktır. İplerin düzgün yerleştirilmemesi nedeniyle yerlerinden çıkmaları ve yüzde asimetrik bir görüntünün oluşması işlemin en istenmeyen riskleri arasındadır. Ancak doktorunuzun işinin ehli olması halinde bu risk de büyük oranda ortadan kalkar.

Benzer Uygulamalar

dr. gönül ateşsaçan'a sor

Dr. Gönül Ateşsaçan Sorularınızı Yanıtlıyor, Cevaplar aşağıda!

 1. yağmur dedi ki:

  Merhabalar Gönül Hanım, Bu uygulamada kalıcılık süresi neye göre değişiyor ve maks ne kadar oluyor?

 2. adnan dedi ki:

  Siz hangi yüz germe uygulamasını tavsiye edersiniz? örümcek ağı mı ? askı uygulaması mı yoksa fokus ultrason mu?

  1. Merhaba Adnan Bey, kişiden kişiye tedavi seçimi farklılık gösterebilmektedir. Doğru tedavi için mutlaka bir doktorun muayenesi şarttır.

 3. İnci kale dedi ki:

  Bir hafta sonra yaptıracağım fakat birkaç endişem var. Örümcek ağı estetiği işlemi sırasında ağrı ya da acı hissedilir mi? Arkadaşımda sizde yaptırmıştı bende sizde yaptırmak isterim

 4. laçin dedi ki:

  Örümcek ağı estetiği ile iple yüz germe kalıcı mıdır? Tekrarlamam gerekir mi sıklıkla?