Yüz Gençleştirme

Fransız Askısı

Fransız askısı başarılı bir ameliyatsız yüz germe uygulamasıdır. İçi polyester dışı silikondan elde edilmiş esnek iplerin cilt altına yerleştirilerek yüzün yukarı doğru gerdirilmesi ile yapılmaktadır.

Fransız askısı ameliyatsız yüz germe yöntemlerinden birisidir. Yüz askılama, kilit askı, dinamik yüz askı, ip askı gibi isimlerle bilinmektedir. Fransa’da geliştirilen içi polyester, dışı silikondan yapılmış esnek ipler kullanıldığından fransız askısı olarak anılmaktadır. Fransız askısı ile tek seansta kırışıklıklardan kurtularak daha gergin ve genç bir cilde kavuşabilirsiniz.

Fransız Askısı Nedir?

Fransız askısı; içi polyester dışı silikondan üretilen esnek ipler kullanılarak yapılan ameliyatsız yüz germe yöntemidir. Fransız ip askısı tekniğinde kullanılan bu ipler yüzünüzün mimik hareketlerini taklit eder ve bunlara uyarak esneyebilen yapıdadır. Bu yüzden mimik ve ifade kaybı olmadan yüz germe ve gençleştirme etkisi vardır. Yüzdeki sarkma ve kırışıklıklar Fransız ip askısı yöntemiyle tamamen toparlanabilmektedir.

Fransız askısı

İp askı ile yüz germe uygulamasında kullanılan ipler Fransa’da geliştirildiği için Fransız askısı olarak bilinmektedir. İp askı yönteminde kullanılan ipler 2 çeşittir.

Emilebilir İpler: Emilebilir ipler adından da anlaşılacağı gibi zamanla cildinizin altında çözülen ve yok olan iplerdir. Dolayısıyla kalıcılık süresi 1-1,5 yıl kadardır ve herhangi bir yan etkisi veya riski bulunmamaktadır.

Dinamik İpler: Dinamik yüz askısı olarak da bilinen dinamik ipler ile yapılan ameliyatsız yüz germe uygulamasının kalıcılığı 5-10 yıl kadar sürmektedir. Emilebilir iplere göre vücut tarafından yok biyolojik olarak yok edilmesi çok daha uzun sürdüğü için kalıcılığı da bir o kadar uzundur.

Ameliyatlı işlemlere yakın sonuçlar vermesinden ve kalıcılığından dolayı Fransız askısı ile yüz germe uygulamaları oldukça tercih edilen ameliyatsız yüz germe yöntemleri arasındadır.

Fransız askısı

Fransız Askısı Nasıl Yapılır?

Fransız askısı lokal anestezi veya isteğe göre sedasyon altında doktor tarafından yapılan bir yüz germe uygulamasıdır. Yüzünüze yerleştirilecek ipler kulak üzerinden deri altına gelecek şekilde yerleştirilir. Böylece iz ve yara izi kalmadan gençleşmeniz sağlanır. Daha sonra ipler gerilerek hastanın yüzünde germe ve sıkılaştırma etkisi sağlanarak ipler sabitlenir. Ortalama 45 – 60 dakika süren ip askı yöntemi sonrasında kırışıklardan ve yaşlılık etkilerinden kurtulursunuz.

Fransız Askısı Sonucu Ne Zaman Belli Olur?

İşlem uygulandıktan sonraki 1 haftanın sonunda %90 olarak sonucu görebilirsiniz. Ortalama olarak 60 günde ise ipler tüm yüzünüzle uyumlu şekli alır ve tam sonuç alınmış olur.

İp Askı Hangi Bölgeler İçin Uygulanabilir?

Fransız askısı hem yüz hem de vücut bölgelerinde başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. Yüz bölgesinde; Yanak, elmacık kemikleri, çene altı, yüzün oval bölümleri, kaş ve boyun için kullanılmaktadır. Vücutta ise Göğüs, kalça, kol ve bacaklar için kullanılabilmektedir.

Fransız Akısı İyileşme Süreci

Uygulama sonrası yüzde hafif şişkinlikler ve morluklar olabilir. Bu normal bir durumdur, yaklaşık 7-10 gün içinde tüm bu etkilerin geçmesi beklenir. İyileşme süreci bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir.

Alın Çizgileri: İlk gün geçtikten sonra kızarma ve kaşıntı etkileri son bulur ve 7. gün ile birlikte iyileşir.

Kaz Ayakları: 48 saat sonra yanma, batma ve his kayıpları düzelir. 2. hafta ile birlikte sonuçları görürsünüz.

Kaş Kaldırma: 3. gün tüm şikâyetleriniz son bulur. Sonucu ise 15 gün sonra görebilirsiniz.

Yanaklar: 4-5 gün içinde iyileşir ve sonuçlar 30 gün içinde belli olur.

Mimik Çizgileri: İyileşme süreci 15. güne doğru bitmiş olur ve 60 güne kadar gözle görülür bir şekilde her gün daha iyi duruma gelir.

Fransız Askısı Faydaları

Ameliyatlı yöntemlere yakın sonuçlar veren dinamik yüz askılama uygulamasının başka faydaları da var, bunlar;

 • Yüz hatlarınız tekrar ortaya çıkar ve belirginleşir.
 • Kaş kaldırma etkisi vardır, bakışlar ve ifade değişir ve gençleşir.
 • Kullanılan ipler mimiklerinizle uyumlu olduğundan ve kaslarınıza herhangi bir etkisi olmadığından dolayı çok doğal bir gençleşme etkisi vardır. Kişi tam olarak kendi yüz yapısının genç haline geri döner.
 • İple yüz germe uygulandıktan sonra ipliklerin etrafında kolajen üretimi başladığı için daha parlak ve canlı bir görünüm sağlar.
 • Elmacık kemiği ön plana çıkarılır. Diğer bir deyişle Hollywood yanağı görünümü yaratılır.
 • İnce ve derin kırışıklıklar azalır.

Fransız Askısı Yaptırdıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Uygulama sonrasında aşırı mimik yapmamaya dikkat edin.
 • İlk 3 gün yüzünüzde kaşıntı olması normal bir durumdur ve kaşımamanız gerekmektedir.
 • Çok nadir olarak yüzde his kayıpları yaşandığı durumlarda en geç 3 hafta içinde bu kendi kendine düzelmektedir.
 • İlk 20 gün yüzünüze baskı uygulayıcı hareketlerden uzak durmalısınız. (Sert şekilde yüz yıkamak, yüzünüzü ovuşturmak vs.)
 • İlk ay yüz üstü şekilde uyumamalısınız.
 • Orta ve ileri düzey egzersizler ilk 3 hafta yasaktır. Üst düzey egzersizler ise 5 hafta boyunca yasaktır.

Fransız İp Askı Yüz Germe Fiyatları

İp askı yönteminde kullanılacak iplerin sayısı ve tipi fiyatta oldukça belirleyici olabilmektedir. Bunun da bir doktor tarafından muayene edilerek belirlenmesi gerekmektedir. Fransız askısı fiyatı almak için iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Uygulamalar

dr. gönül ateşsaçan'a sor

Dr. Gönül Ateşsaçan Sorularınızı Yanıtlıyor, Cevaplar aşağıda!

 1. Şeyda dedi ki:

  Ya hep sevmişimdir gergin yüz böyle kedi gözü gibi gözler yukarıya doğru kalkıyor. Meğer varmış bir yolu Gönül Hanımcığım’dan öğrendim. Fransız askısı😊 çok güzel bir uygulama vallahi daha önceden öğrenseydim keşke. Biraz geç kaldım sanki ama geç olsun güç olmasın derler değil mi hahahah.

 2. Fahriye dedi ki:

  Burada fransız ip askısı yaptırdım. Yüz ve boyundaki sarkma şikayeti olanlara şiddetle tavsiye ederim. Hem Gönül Hanım’ın profesyonel dokunuşları bu işlemi daha da güzel kılıyor hiç ağrı sızı veya başka bir şey başıma gelmedi. Zayıflama ve selülit içinde güzel uygulamaları var, henüz yaptırmadım ama düşünüyorum.

  1. Merhaba Fahriye Hanım, Memnun kalmanıza çok sevindim. Güzel yorumunuz için çok teşekkürler.

 3. Gönül dedi ki:

  Merhaba Gönül hanım benim ismimde Gönül adaşız 🙂 Size bir sorum olacak, 2-3 yıllık kalıcı fransız askısı olduğunu söyleyenler var, bu neye göre fark ediyor? Maksimum kalıcılık kaç yıl sürüyor?

  1. Merhabalar, Kullanılan PDO iplere göre kalıcılık farklılık gösterebilmektedir. 2-3 yıl kalıcılığı olan ipler olmakla beraber, 5 yıl kalıcılığı olanlarda kliniğimizde uygulanmaktadır.

 4. Gonca Topuz dedi ki:

  Yılda kaç kere tekrarlanması gerekiyor bir kere yeterli olur mu yoksa Gönül Hocam