Yüz Gençleştirme

Yanak Estetiği

Yanak estetiği

Yanak estetiği, yanakların ideal görüntüde olmadığı, çok çökük veya çok fazla yağ barındırdığı durumlarda yüze orantı katmak amacıyla uygulanan estetik operasyonların genel adıdır.

Yanakta yaşla azalan dolgunluğu tekrar geri kazandırmak veya yanakta çok fazla olan yağ dokusunu azaltmak prensiplerine dayanan yanak estetiği ile yüzün daha genç ve yüz hatlarının daha uyumlu olması amaçlanır. Bu doğrultuda yağ transferi ve bişektomi gibi çeşitli estetik cerrahi yaklaşımları uygulanabilir.

Yanak Estetiği Nedir?

Yanak estetiği, yanakların ideal görüntüde olmadığı, çok çökük veya çok fazla yağ barındırdığı durumlarda yüze orantı katmak amacıyla uygulanan estetik operasyonların genel adıdır. Estetik olarak göze hitap eden ideal yüz hatlarına kavuşmak isteyen kişilerin tercih ettiği bu prosedürler ile yüz yapısına uygun olan ve kişinin ihtiyaç duyduğu müdahaleler yapılabilir. Esasen yanak estetiği için temel olarak tercih edilen iki yöntem vardır; bunlardan biri yağ transferi iken diğeri Hollywood yanak estetiği olarak da bilinen bişektomidir.

Yanak estetiği

Yanak Estetiği Nasıl Yapılır?

Yanak estetiğinin yapılışı uygulanan prosedüre göre farklılık göstermektedir. Yağ transferi durumunda, vücudun belli bölgelerinden yağ alınarak yanaklara enjekte edilir. Bişektomide ise tam tersi bir yol izlenir ve yanak içerisindeki fazla yağ dokusu alınarak yanaklar inceltilir.

Yağ Transferi

Yağ transferi, fazla miktarda yağ barındıran bölgelerden vaser liposuction yöntemi ile yağ alınması ve bu yağın dolgunluk sağlanması istenen bölgelere aktarılması işlemidir. Yanaklarda yaşla beraber meydana gelen hacim kaybı nedeniyle oluşan çökmelerin iyileştirilmesinin sağlandığı bu yöntemde yağ genellikle karın ve kollar gibi yağ hacminin azaltılmasının tercih edildiği bölgelerden toplanır. Daha sonra bu yağ çöküklük olan ve dolgunlaştırılması arzu edilen bölgelere enjekte edilir.

Oldukça güvenli olarak görülen yağ transferi ile yanak şişirme estetiği için hastanın kendi yağı kullanıldığından vücut bu yağı reddetmez. Hemen hemen 1 saat içerisinde tamamlanan yağ estetiği sonrası, kesi yapılmadığı için iz kalması da söz konusu değildir. Yağ enjeksiyonu lokal anestezi altında yapıldığı için hasta işlem esnasında herhangi bir acı da hissetmez. Yağ enjeksiyonunun başarısı işe yanaklara enjekte edilen yağ hücrelerinin yeni yerleştikleri bölgede hayatta kalma oranlarına bağlıdır.

Bununla beraber işlem esnasında kullanılan malzemeler, yağın nasıl alındığı ve aktarıldığı gibi teknik ile ilgili detaylar da bu yağ dokusunun ne kadar kalıcı olacağı üzerinde etkili olan faktörler arasında bulunmaktadır. Şu ana kadar yapılan işlemlerden elde edilen sonuçlara dayanarak aktarılan yağın yaklaşık olarak % 50’sinin 6 ay içerisinde kaybolduğu belirtilmektedir. İşlemin sonuçlarının pekiştirilmesi için bir süre sonra prosedür tekrarlanabilir.

Bişektomi

Bişektomi yüz çöküklüğünde değil yüzün haddinden fazla şişik olması durumunda veya yüzü incelterek daha belirgin yanak hattı sağlanması amaçlandığı takdirde uygulanan yanak estetiğidir. Hollywood yanak estetiği veya yanak inceltme gibi çeşitli isimlerle anılan bu prosedür esnasında hedeflenen bölge bukkal yağ dokusudur. Yüz kasları ve yanağın alt kısmı arasında bulunan bu yağ dokusu herkeste vardır ancak boyutu kişiden kişiye değişmektedir. Bu doku fazla olduğunda yüz yuvarlak veya şişik gözükebilir ki bu durum yüz estetiğini olumsuz yönde etkiler. Bukkal yağ dokusu alınırken aynı zamanda yüz kaldırma, rinopilasti ve dudak büyütme gibi farklı estetik operasyonlar aynı anda yapılarak kişinin arzu ettiği yüz hatlarına ve estetik görünüme kavuşması da mümkündür.

Yanak estetiği

İşlemden önce doktorunuz bu operasyona dair beklentileriniz, hastalıklarınız veya geçirdiğiniz hastalıklar, ameliyatlar, kullandığınız ilaçlar ve takviyeler gibi birçok konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyecektir. Böylece işleme uygun bir aday olup olmadığınıza karar verebileceği gibi bu işlemden kaynaklanan komplikasyon riskleri de belirlenebilir. Ayrıca doktorunuz ihtiyaç duyduğunuz müdahaleleri tespit etmek amacıyla yüzünüzü de inceleyecektir.

İşlem esnasında lokal veya genel anestezi kullanılmakla beraber genellikle lokal anestezi tercih edilir. Doktorunuz yanağınızın dışından değil iç kısmından kesi yaparak fazlalık bukkal yağ dokusunu çıkartır. Yanağın dışından kesi yapılmaması sayesinde ameliyattan kaynaklanan bir iz oluşmasının önüne geçilmiş olur. Yağ dokusu alındıktan sonra kesi yapılan kısım dikişlerle kapatılır. İşlemden sonra doktorunuz muhtemelen ağzınızda enfeksiyon olmaması için özel bir gargara reçete edecektir. Ayrıca işlem sonrası bir süre sıvı gıdalarla beslenmeniz ve yavaş yavaş katı gıdalara geçiş yapmanız gerekir.

Yanak Estetiğinin Zararı Var Mıdır?

Yanak estetiği ameliyatının zararları olup olmaması birçok kişi için önemli bir unsurdur. İşlem esnasında ve sonrasında veya süreç içerisinde yaşanabilecek sorunlar danışanların bu operasyonu yaptırmaktan vazgeçmelerine dahi neden olabilir. Bununla beraber her cerrahi müdahale sonrası birtakım riskler olduğunu göz önünde tutmalısınız.

Yanak estetiğinde ise, bişektomi, yağ transferi uygulamasına göre biraz daha riskli olabilir zira bişektomide kesi yapılırken, yağ transferinde sadece enjeksiyon uygulanır. Bişektomi sonrası kanama, enfeksiyon, yüz sinirlerinin hasar görmesi, hematom, sıvı birikimi, anesteziye karşı alerjik reaksiyon, yüzde asimetri olması ve yüzde estetik olarak istenen görüntünün olmaması gibi bazı riskler bulunur. Yağ transferi sonrası ise işlem bölgesinde kızarılık, hassasiyet, enfeksiyon, asimetri, uygulama bölgesinde hissizlik olması gibi bazı sorunlar ortaya çıkabilir.

Benzer Uygulamalar

dr. gönül ateşsaçan'a sor

Dr. Gönül Ateşsaçan Sorularınızı Yanıtlıyor, Cevaplar aşağıda!

 1. orhun dedi ki:

  ameliyatsız olarak yaptırırsam (önerinize göre) kalıcılık ne oluyor? devamlı yaptırmak mı lazım oyle ounca?

  1. Merhaba, Evet ameliyatsız yöntemlerde kalıcılık sağlamak için belirli aralıklarla uygulama yaptırmak gerekmektedir.

 2. Duru börekçi dedi ki:

  yanak estetiği tam olarak ne kadar sürer acaba, ağrılı bir operasyon mudur işlem süreci ve sonrası. Ablamla beraber düşünüyoruz yaptırmayı

 3. Berna dedi ki:

  Kocam da yanaklarının sarkması ve kilolu göstermesi nedeniyle bu işlemi yaptırmak istiyor erkeklere de yapılıyor mu peki?