Yüz Gençleştirme

Altın İğne

Altın iğne, fraksiyonel radyofrekans uygulaması olarak da adlandırılan bir cilt gençleştirme ve güzelleştirme uygulamasıdır. Yaşlanma ve çevresel faktörlerden kaynaklı olarak ciltte oluşan deformasyonlar, lekelenmeler ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya, cildi daha canlı, parlak ve genç göstermeye yardımcı olur.

Altın iğne (fraksiyonel radyofrekans) cilt sorunlarının tedavisinde kullanılan gelişmiş bir mikro iğneli fraksiyonel radyofrekans sistemidir. Altın iğne yöntemi ile akne, yara izi, kırışıklık, cilt çatlakları, soluk cilt görünümü ve siyah nokta gibi cilt problemleri tedavi edilir. Altın iğne ile cildinizdeki sorunlar tedavi edilir ve daha genç, canlı ve sıkı görünmeniz sağlanır.

Altın İğne Nedir?

Fraksiyonel radyofrekans olarak da bilinen altın iğne uygulaması ile cilt gençleştirme tedavileri yapılmaktadır. Ciltte oluşan lekeler, yara izleri, sivilce lekeleri ve kırışıklıklar altın iğne ile tedavi edilebildiği gibi uygulama sonrası daha parlak ve canlı bir cilt görünümüne kavuşursunuz.

altın iğne radyofrekans ile gençleşme öncesi sonrası

Altın iğne cihazının ucundaki altın uçlu iğneler ile cildinizde mikro kanallar açılır ve bu kanallardan cildinize radyofrekans akımı verilir. Böylece kontrollü bir doku hasarı oluşturularak vücudun onarım mekanizması tetiklenir ve ciltte kolajen ve elastin üretimi tetiklenir. (Kolajen; cildin iyileşmesi, genç, sağlıklı, sıkı görünmesini ve yenilenmesini sağlar.) Altın iğne uygulamasından sonra cilt kendi kendini onarmaya ve gençleştirmeye başlar. Uygulamada altın iğne kullanılmasının sebebi ise altının iletkenliğinden dolayıdır.

Altın iğne uygulaması cildin alt katmanlarını etkilediği için dışarıdan herhangi bir iz bırakmaz. Ameliyatsız hızlı bir çözüm sağlaması ve kalıcı sonuçlar elde etmesi, kolay ve konforlu bir uygulama olması gibi sebeplerden dolayı altın iğne uygulaması sık uygulanan yöntemler arasındadır. Altın iğne tüm cilt tiplerinde ve cilt renklerinde etkili bir tedavidir.

Altın İğne Nasıl Yapılır?

Altın iğne uygulamasına başlamadan önce uygulama yapılacak bölge temizlenir ve uygulama sırasında herhangi bir acı duymamanız için anestezik kremler sürülür. Kremlerin etkisini göstermesi için 15-20 dakika bekledikten sonra uygulamaya başlanır. Ucunda mikro altın iğneler olan cihaz ile cildiniz taranır. Bu tarama esnasında altın iğnelerle ani giriş çıkışlar yapılarak cildiniz uyarılmaya başlar. Altın iğneler cildinizin yüzeyine zarar vermez, cildinizin alt tabakasına ulaşarak burada yenileme ve onarım tetikler. İhtiyacınız olan seans sayısına doktorunuz karar verir ve her seans ortalama olarak 30-45 dakika sürer.

altın iğne

Altın İğne Etkisi Ne Zaman Görülür?

İlk seanstan itibaren gözle görülür değişiklikler olur, ancak tam sonuç ise son seanstan sonra görülmeye başlar. Sivilce sorunu için yaptıranların her seans sivilcelerinde azalma görülür. Yara izleri ve lekeler için yaptıranlarda ise lekeler her seans azalır ve son seans ile birlikte yok olur.

Altın İğne Faydaları

Yaşlanma ve çevresel faktörlere bağlı olarak ciltteki leke, kırışıklık, yara izleri, deformasyonlar ve akne izleri gibi cilt sorunlarının tedavisinde kullanılır ve İlk seanstan itibaren gözle görülür sonuçlar almanızı sağlar. İşte altın iğne faydaları;

 • Ciltte elastin ve kolajen üretimini tetikler ve yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırarak gençleştirir.
 • İnce kırışıklıkların tedavisi
 • Göz çevresi morluklarının tedavisi
 • Akne ve akne izlerinin tedavisi
 • Gözenekleri sıkılaştırır
 • Yanık izlerinin tedavisi
 • Boyun, gıdı ve dekolte bölgesindeki sarkmalarda kullanılır.
 • Gebelikten ve kilo alıp verme ile oluşan çatlakların tedavisi

Altın İğne Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Uygulama yapılan gün uygulama bölgesine su teması olmamalıdır.
 • Eğer altın iğne işlemi yüzünüze yapıldıysa bir süre makyaj yapmamalısınız.
 • Mikro iğne giriş ve çıkışları ile kontrollü doku hasarı oluşturulduğundan, bunlar kabuk tutabilir. Bu kabuklar soyulmamalı, cilt doğal iyileşme sürecine bırakılmalıdır.
 • Doktorunuz tedavi sonrası kullanmanız gereken nemlendirici krem veya vitaminler önerecektir. Bunları ihmal etmeyin!
 • Altın iğne seansı sonrası cildiniz hassas olacağından güneş ışınlarından korumanız gerekmektedir.
 • Uygulama sonrası hafif kızarıklık ve şişlik görülebilir. Bunlar beklenen yan etkilerdir.

Altın İğne Kaç Seans Yapılır?

Altın iğne seansları ortalama 3 seans sürer. Ancak şikâyetinize ve şikâyetinizin boyutuna göre seans sayıları değişkenlik gösterebilmektedir. Sorununuzun kaç seansta çözüleceğine ancak doktor muayenesinden sonra karar verilebilmektedir.  Altın iğne seans aralıkları (doktorunuzun kararına göre) birkaç hafta ya da bir ay aralıklarla yapılır.

Altın İğne Kimler Yaptıramaz?

Altın iğne tedavisinin yapılamayacağı özel durumlar vardır. Bunlar;

 • Epilepsi hastaları
 • Kalp pili olanlar
 • Kanın pıhtılaşması ile ilgili bir rahatsızlık yaşayanlar
 • Hamileler

Altın İğne Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın iğne yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken şeyler var. Bunlar;

 • İşlem öncesi kan sulandırıcı ilaç ve aspirin kullanmamalısınız.
 • Altın iğne yaptırmadan önce alkol tüketilmemelidir.
 • Altın iğne öncesi makyaj yapmamalısınız.
 • Uygulamadan sonraki 1 hafta boyunca peeling gibi cildinizi soyan herhangi bir bakım veya işlem yapmamalısınız.
 • Glikolik asit içeren kremler uygulamadan sonraki 1 hafta kullanılmamalıdır.

Altın İğne Fiyatları

Altın iğne tedavisi fiyatları seans sayısına göre değişiklik göstermektedir. Seans sayısı probleminize ve probleminizin boyutuna göre değişkenlik göstermektedir. Kaç seans altın iğne tedavisine ihtiyacınız olduğunu ancak bir doktor muayene ederek karar vermelidir. Altın iğne fiyatları ile ilgili bilgi almak için iletişime geçiniz.

Benzer Uygulamalar

dr. gönül ateşsaçan'a sor

Dr. Gönül Ateşsaçan Sorularınızı Yanıtlıyor, Cevaplar aşağıda!

 1. saliha dedi ki:

  kaç ay öncesinden kalan güneş lekeleri hala geçmedi. altın iğne ile kaç seansta geçer?

  1. Merhaba Saliha Hanım, tedavi süresi ve seanslar kişiden kişiye, problemden probleme değişiklik gösterebilmektedir. Net bir şey söyleyebilmek muayene yapmadan mümkün değildir.

 2. deniz dedi ki:

  hamilelikten sonra kilo alıp vermekten çatlaklar oluştu. bunlar yokedilebilir mi?

 3. Elfin D dedi ki:

  Merhaba, kimler altın iğne yaptırabilir ve kimler yaptıramaz acaba? Yani herhangi bir cinsiyet, yaş veya hastalık kısıtlaması var mı?

 4. Huseyin tuzluca dedi ki:

  altın iğne tam olarak hangi cilt sorunları ve tedavileri için kullanılıyor acaba Gonul hocam