Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklık tedavileri ve ameliyatsız yüz germe uygulamaları ile ciltte meydana gelen elastikiyet ve hacim kaybından kaynaklanan sarkmalar ve kırışıklıklar iyileştirilebilmektedir.

Kırışıklıklar güneşe en fazla maruz kalan yüz, eller ve boyun gibi bölgelerde daha fazla oluşma meylinde olduğu için, kırışıklık tedavisi çoğunlukla bu bölgelerdeki ince veya derin kırışıklıkların belirginliğinin azaltılmasını hedeflemektedir.

Kırışıklık Tedavisi Nedir?

Kırışıklık tedavisi, yaş ve çevresel etkenler nedeniyle ciltte oluşan ince veya derin kırışıklıkların belirginliğinin azaltılması ve daha canlı ve genç bir yüz ifadesi elde edilmesi için uygulanan tedavi prosedürleridir. Özellikle yüz bölgesindeki kırışıklıklar için tercih edilmektedir zira kırışıklıkların kişiyi yaşlı gösterdiği esas bölge yüzdür. Bu nedenle kırışıklık tedavisi çoğunlukla yüz ve boyun bölgesine yönelik uygulanmaktadır.

Kırışıkların tamamen yok edilmesi veya oluşmasının engellenmesi mümkün değildir fakat yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini geciktirmek ve belli düzeyde tersine çevirmek mümkündür. Bugün medikal olarak geliştirilmiş olan çok sayıda anti-aging uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulamaların bir kısmı kırışıklıkların oluşumunu yavaşlatmak bir kısmı ise oluşan kırışıklıkları iyileştirmek üzere tasarlanmıştır. Topikal tedaviler daha ziyade yeni oluşmakta olan kırışıklıklarla savaşırken ameliyat veya dolgu uygulamaları daha yerleşik kırışıklıkların belirginliğini azaltmak açısından faydalıdır.

Kırışıklık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kırışıklık tedavileri cerrahi müdahale gerektiren yöntemler ve ameliyatsız kırışıklık tedavisi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. En sık olarak uygulanan ve en etkili kırışıklık tedavisi yöntemleri şunlardır:

Dolgu Uygulamaları

Botoks, hyaluronik asit vb. dolgu uygulamaları ile yüz hatları şekillendirilirken kırışıklıkların görünümü azaltılabilir. Özellikle yanak ve çene bölgesine uygulanan dolgu malzemeleri ile sarkma ve çöküklükler büyük oranda iyileştirilebilmektedir. Dolgu uygulamalarının düzenli olarak tekrarlanması ile etkilerinin uzun süreli olması sağlanabilmektedir. Dolgu maddesi ince uçlu iğnelerle cilt altına zerk edildiği için bu tedavi de ameliyatsız kırışık yöntemleri arasındadır.

Dolgu uygulamalarını asla doktor haricinde bir kişiye yaptırmamalısınız. Estetisyenler bu uygulamaları yapma yetkisine sahip değildir. Yanlış uygulandığı takdirde olumsuz sonuçlara ve enfeksiyon riskine neden olabilecekleri için doktorluk mesleği haricinde uzmanlığı olduğunu iddia edenlerin bu uygulamaları yapmaması gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Fraksiyonel Radyofrekans

Lazer uygulamalarından biri olan fraksiyonel radyofrekans cildin yüzeyini etkilemeden daha derin tabakalara gönderilen radyofrekans enerjisinin cilt altında kontrollü olarak hasar yaratması esasına dayanır. Bu enerji sayesinde ısının cildin alt tabakalarında mikro düzeyde hasar meydana gelmektedir. Bu hasar neticesinde dokuda ciddi bir onarım süresi başlar. Yani vücut oluşan hasarı bir yara olarak algılamakta ve doğal olarak yara iyileşmesi süreci başlamaktadır. Neticede, cilde dolgunluk ve canlılık veren proteinler olan kolajen ve elastin üretimi artmakta ve cilt gençleşmektedir. Bu esnada cildin dış yüzeyi zarar görmediği için ciddi yan etkiler görülmemektedir.

Yüz Mezoterapisi

İlk ortaya çıktığında ortopedik yaralanmalar ve ağrı tedavisinde kullanılmış olan mezoterapi bugün cilt gençleştirme ve iyileştirme amacıyla kullanımı oldukça yaygın olan ameliyatsız cilt gençleştirme prosedürleri arasında bulunmaktadır. Mezoterapi içerisinde birçok vitamin, mineral, antioksidan, ilaç vb. aktif maddenin bulunduğu bir serumun cildin orta tabakasına ince iğneler ile zerk edilmesi şekliden yapılan bir uygulamadır.

Yüz mezoterapisi ile ciltte sarkma ve çökmelere neden olan doku kaybının iyileştirilmesi amaçlanır. Kolajen ve hyaluronik asit miktarının azalması neticesinde meydana gelen bu sorunların iyileştirilmesi için içerisinde hyaluronik asit bulunan bir mezoterapi serumu kullanılabilir. Cilde nem ve canlılık sağlayan hyaluronik asit ayrıca kolajen üretimini de tetikleyerek etki gösterebilir. Yüz mezoterapisinde kullanılan diğer vitamin ve mineraller kan dolaşımını da iyileştirerek cildin canlanmasına yardımcı olur. Yüz mezoterapisinin etki göstermesi için 2 hafta aralıklarla en az 4-5 seans uygulanması gerekmektedir.

Fransız Askısı

Fransız askısı; içi polyester dışı silikondan üretilen esnek ipler kullanılarak yapılan ameliyatsız yüz germe yöntemidir. Fransız ip askısı tekniğinde kullanılan bu ipler yüzünüzün mimik hareketlerini taklit eder ve bunlara uyarak esneyebilen yapıdadır. Bu yüzden mimik ve ifade kaybı olmadan yüz germe ve gençleştirme etkisi vardır. Yüzdeki sarkma ve kırışıklıklar Fransız ip askısı yöntemiyle tamamen toparlanabilmektedir.

Ultherapy

Ultherapy, görüntüleme tekniği olarak kullanılan ultrason cihazının cildi kaldırma ve sıkılaşma amacıyla uyarlanmış versiyonudur. Bu tedavi FDA (Amerika Gıda ve İlaç İdaresi) tarafından yüz ve boyun bölgesinde kırışıklık ve sarkma tedavisinde onaylanmış patentli bir teknoloji olan Ultherapy ile uygulanır.

Örümcek Ağı Tedavisi

Ameliyatsız kırışıklık tedavisi ve ameliyatsız yüz germe yöntemleri arasında bulunan örümcek ağı tedavisi ile kısa sürede etkili sonuçlar elde edilebilmektedir. Örümcek ağından esinlenilen bu yöntem medikal ipler yüzün belli bölgelerine yerleştirilerek yüzün gerilmesi sağlanır. Cilt altına yerleştirilen bu ipler zaman içerisinde kendi kendine erir niteliktedir.

Yüz haricinde boyun ve dekolte bölgesine de uygulanan örümcek ağı tedavisi cilt gençleştirme amacıyla uygulanmakta ve kırışıklıkların görünümünü de azaltmaktadır. Bu tedavinin hiçbir cerrahi müdahale içermemesine rağmen etkili bir kırışıklık tedavisi olması bugün sıklıkla tercih edilmesinin altında yatan esas nedendir.

Yüz Germe Ameliyatı

Yüz germe ameliyatı non-invaziv ameliyatsız yüz germe yöntemleri fayda vermediği zaman uygulanan invaziv bir prosedürdür. 50 yaşın üstünde derin kırışıklıkları bulunan kişilerde dolgu veya örümcek ağı tedavisi gibi yöntemler yeterli etkiyi göstermeyebilir. Bu durumda cerrahi müdahale sayesinde ciltteki gevşeme ve sarkma toparlanarak kırışıklıkların görünümü azaltılır.

Yüz germe ameliyatları; mini yüz germe, orta yüz germe ve derin plan yüz germe olmak üzere 3 şekilde uygulanabilmektedir. Mini yüz germe işleminde yüz ve boyun bölgesindeki hafif dereceli sarkmalar ve kırışıklıklar hedeflenir. Orta yüz germe işleminde ise göz ve yanak çevresindeki sarkmalara yönelik uygulama yapılır. Derin plan yüzme germe ise tüm yüz ve üst boyun bölgelerindeki belirgin sarkmaların ve kırışıklıkların iyileştirilmesi amaçlanmaktadır.

dr. gönül ateşsaçan'a sor

Dr. Gönül Ateşsaçan Sorularınızı Yanıtlıyor, Cevaplar aşağıda!

  1. Rana dedi ki:

    Merhabalar. Dudak çevrem ve dudak üstünde çok kırışıklıklarım var. Nasıl giderilir acaba? Çünkü anında çözüm bulabileceğim bir tedavi istiyorum hocam

  2. Berrin dedi ki:

    son aylarda gözaltlarımda torbalanma ve yanaklarımda kırışıklıklar oluşmaya başladı. Bunlardan sizin yönteminizle kalıcı kurtulabilir miyim???