Yüz Gençleştirme

Yüz İnceltme

Yüz inceltme uygulamaları, büyük ve şişman yanakların şekillendirilerek elmacık kemiklerinin daha çıkık ve yüz hatlarının daha belirgin olmasını amaçlar. Bu uygulamalarda yüzün inceltilmesi, yüz hatlarının ön plana çıkmasını sağlarken, yüz ifadesi de daha keskin ve çekici bir hal alır.

Dolgun, yuvarlak ve geniş yüz tiplerinde ideal orantı ve belirgin yüz hatlarının sağlanması için çeşitli yüz inceltme tekniklerinden faydalanılabilir. Tek bir yüz inceltme tekniği olmadığı gibi, kişinin yüzünde yapılması gereken müdahalelere göre çeşitli yüz inceltme teknikleri arasında tercih yapılır.

Yüz İnceltme Nedir?

Yüz inceltme uygulamaları, büyük ve şişman yanakların şekillendirilerek elmacık kemiklerinin daha çıkık ve yüz hatlarının daha belirgin olmasını amaçlayan uygulamalardır. Bu uygulamalarda yüzün inceltilmesi, yüz hatlarının ön plana çıkmasını sağlarken, yüz ifadesi de daha keskin ve çekici bir hal alır. Kimileri için dolgun yanaklar hiçbir sorun teşkil etmez fakat bazı kişiler daha çekici bir yüz ifadesine kavuşmanın daha keskin hatlardan geçtiğini düşünerek yüz inceltme uygulamalarına başvurarak hayal ettikleri yüz hatlarına kavuşmak isterler.

yüz inceltme

Bazı yüz inceltme uygulamaları cerrahi müdahale gerektirirken, bazıları ameliyatsız yüz inceltme imkânı sağlar. Ameliyatsız yüz ve yanak inceltme operasyonları geliştirilmeden evvel, bişektomi yani Hollywood yanak estetiği kullanılıyordu. Botoks, HIFU ve örümcek ağı gibi yöntemlerin ortaya çıkması ile beraber cerrahi bir işleme gerek duymadan yüz ve yanak inceltme imkânı elde edilmiştir.

Yüz İnceltme Nasıl Yapılır?

Yüz inceltmenin nasıl yapılacağı elbette tercih edilen yönteme bağlı olarak değişir. En sık uygulanan etkili yüz inceltme yöntemleri arasında bişektomi, HIFU, Agassi ve örümcek ağı uygulamaları bulunur.

Bişektomi

Hollywood yanak estetiği olarak da bilinen bişektomi, yuvarlak ve şişman yanakların inceltilmesi amacıyla yanak altında bulunan bukkal yağ dokusunun alınmasıdır. Bukkal yağ dokusu azaldığı zaman yanaklarda incelme gerçekleşirken elmacık kemikleri daha çıkık bir görünüm alır. Bu uygulamanın amacı yüzü ve yanakları inceltirken yüz şeklinin ters üçgen olarak adlandıran ve çekici bulunan şekle yakınlaşmasını sağlamaktır. Bişektomi ile yanak inceltme genellikle lokal anestezi altında yanağın iç kısmından kesi yapılması ile uygulanır. Yanağın dışından kesi yapılmadığı için iz kalması gibi bir durum söz konusu değildir. Yanağın iç kısmından kesi yapan cerrah daha sonra bukkal yağ dokusunu keser ve çıkarır. Eriyen dikişlerle kesi bölgesi kapatıldıktan sonra kişi hastanede kalmaya gerek kalmaksızın taburcu edilir.

HIFU ile Yanak İnceltme

Ameliyatsız yanak inceltme operasyonlarından biri olan ve fokus ultrason olarak da bilinen HIFU ile yüzün daha oval bir hale getirilerek daha ince bir yüz hattı oluşturmak amaçlanır. HIFU uygulamasında ultrason cihazındaki ses dalgaları cildin derin katmanlarına gönderilir. HIFU uygulaması ile gönderilen ses dalgaları cildin alt katmanlarında kolajen üretimini uyararak cildin daha gergin ve sıkı olmasını sağlar. Böylece dokular sıkılaşırken ve sarkmalar azalırken yüz de incelir.

yüz inceltme

Radyofrekans ile Yanak İnceltme

Radyofrekans tedavisi ile hiçbir kesi yapılmadan sadece radyo dalgalarından faydalanarak yüz inceltmek ve V şeklinde bir yüze sahip olmak mümkündür. Radyofrekans tedavisi, cilt altındaki dokularda radyo dalgalarından kaynaklanan ısının bu dokularda hasara neden olması ve hasar neticesinde iyileşme sürecinin başlatılmasını sağlar. İyileşme sürecindeki dokuda doğal olarak kolajen üretimi de başlar. Kolajen cilde dolgunluk ve sıkılık veren bir protein olduğu için ciltteki miktarının artmasıyla beraber ciltte sıkılaşma ve kırışıklıklarda azalma meydana gelir. Özellikle çene bölgesinde cildin toparlanması ile beraber yüzün alt kısmındaki hatta belirginleşme ve incelme meydana gelir.

Yüz İnceltme Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüz inceltme uygulamaları sonrası dikkat edilmesi gerekenler hangi prosedürün uygulandığına göre değişkenlik gösterse de temel olarak benzer hususlarda özenli davranılması gerekir. Özellikle bişektomi sonrası daha dikkatli davranılması gerekir zira bu işlemde yapılan kesi sonrası enfeksiyon ve kanama riski daha yüksektir. Bu nedenle bişektomi sonrası kan inceltici ilaçlar, kan sulandırma etkisi olan gıda takviyeleri, bitki çayları ve E vitamini takviyeleri kullanılmamalıdır. Enfeksiyona karşı doktorunuzun önerdiği şekilde ağız temizliğini yapmalı ve beslenmenize dikkat ederek bağışıklığınızı desteklemelisiniz. Bunun dışında yüz inceltme uygulamaları sonrası genel olarak dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Uygulama sonrası doktorunuzun verdiği ilaçları tam olarak söylediği şekilde kullanmalı ve doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uymalısınız. Doktorunuzun tavsiyelerine ve talimatlarına uyduğunuz müddetçe hem yüz inceltme uygulaması sonrası komplikasyon riski azalır hem de işlemin sonuçlarından maksimum düzeyde fayda elde edilir.
 • Uygulama yapılan bölgeye uygulama sonuçları belirgin olana kadar kimyasal maddeleri temas ettirmemelisiniz.
 • Uygulama sonrası bir hafta kadar ağır egzersizden uzak durulmalıdır.
 • İşlem sonrası birkaç gün sert yemekler yenmemelidir.
 • Uygulamanın tam etkileri görünene kadar aşırı sıcak ve soğuk ortamlarda bulunmamaya çalışmalısınız.
 • Gece uyurken yüz üstü yatmamaya özen göstermeli ve uygulama bölgelerini dış etkilerden korumalısınız.

Benzer Uygulamalar

dr. gönül ateşsaçan'a sor

Dr. Gönül Ateşsaçan Sorularınızı Yanıtlıyor, Cevaplar aşağıda!

 1. duygu dedi ki:

  kesin çözüm ameliyat diyorlar doğru mu?

  1. Kalıcı çözüm için evet.

 2. İlke dedi ki:

  Yüz inceltme işlemini yaptırdıktan sonra cilt hassas olur mu yemek yememe gibi bir sıkıntı yaşar mıyım, şuan diyetinizi yapıyorum ama yinede:)

 3. Göksu Pehlivan dedi ki:

  Ne kadar sürüyor bu işlemin yapılması mesaimin arasına sıkıştırabilir miyim?