Cilt Bakımı

Dermapen ile Cilt Yenileme

dermapen

Dermapen ile leke ve akne izleri gibi en can sıkıcı cilt problemlerine kolay ve ağrısız bir şekilde veda etmek mümkün. Cildin kendini yenileme özelliğini aktif hale getiren, böylelikle kırışıklıklar dahil birçok kozmetik sorunun çözümünü sağlayan yöntem ile siz de kendinizi yenileyebilirsiniz!

Mikro iğneleme yöntemi ile uygulanan bir cihaz olan Dermapen ile ince kırışıklıklar, cilt lekeleri ve sivilce izleri gibi cilt sorunları iyileştirilebilir. Bu uygulama bir cilt tedavisi olarak kullanılmasının yanı sıra rutin bir cilt bakım prosedürü olarak uygulandığında daha canlı ve parlak bir cilt vadeder.

Dermapen Nedir?

DermaPen, sivilce izleri, çatlaklar, kırışıklıklar ve lekelerin iyileştirilmesi için uygulanan ve kolajen üretimini tetikleyen bir mikro iğneleme (microneedling) cilt tedavisidir. Farklı uzunlukta olan iğnelerin bulunduğu bir başlığın el yardımıyla cilde uygulandığı bu yöntemde kullanılan DermaPen isimli alet esasen patentli bir teknolojidir ve uygulamaya da ismini vermiştir. Cildin kendi kendini iyileştirme sürecinin başlaması prensibine dayandığı için bir nevi cildin doğal olarak gençleşmesini sağlayan bir cilt tedavisi yöntemidir.

dermapen

Bu ince iğnelerin olduğu başlık uygulandığı bölgede mikro düzeyde delikler açar; yani cilde bir nevi hasar verir. Hasar neticesinde ciltte doğal olarak yaralanma oluşur. Bu yaralanma mikro düzeyde olsa da vücut için bu bir yaradır ve her yarada olduğu gibi doğal iyileşme sürecini tetikler. İşte Dermapenin etkisi vücudun düşük düzeyde de olsa yaralanmaya karşı verdiği tepkiye dayanmaktadır. Cilt iyileşirken elastin ve kolajen üretmeye başlar. Bu maddeler ciltte doğal olarak bulunan ve cilde dolgunluk, pürüzsüzlük ve canlılık katan proteinlerdir. Miktarlarının artması ile beraber ciltte iyileşme ve gençleşme olması kaçınılmazdır.

Dermapen Nasıl Yapılır?

Dermapen uygulaması hem danışan hem de uygulamayı yapan uzman için son derece basittir. Bir kaleme benzeyen bu aletin ucunda paslanmaz çelikten yapılmış olan incecik iğneler bulunur. Cilde uygulandığında çok ince delikler açarak etki eder. Cilde uygulandığında az da olsa kanamaya neden olur fakat cildin derin tabakalarına uygulanmadığı için ciddi bir hasara yol açmaz. Kullanılacak bu cihazın steril olması enfeksiyon riskinin ortadan kaldırılması açısından önem arz eder.

dermapen

Uygulamaya başlamadan önce cildinizin iyice temizlenmesi gerekir. Yüzünüzde herhangi bir makyaj kalıntısı veya kir bulunmamalıdır. Yüzünüz temizlendikten sonra lokal anestezik krem sürülür. Dermapen ciddi bir acı ve ağrıya neden olmasa da ince iğnelerden dolayı oluşan hafif bir acı olabilir. Lokal anestezik krem sayesinde olası acı hissi de önlenir. Cilt uyuşturduktan sonra Dermapen başlığı ile mikro iğnelemeler yapılır. Yeterli miktarda uygulama yapıldıktan sonra ciltte iltihap oluşmasını engellemek ve cildi nemlendirmek amacıyla doktorunuzun tercih ettiği ürünler uygulanır. Toplamda 15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanan bu uygulamadan sonra cildinizde gözle görülür bir gençleşme ve yenilenme fark edeceksiniz.

Dermapen Hangi Bölgelere Uygulanır?

Dermapen uygulamasının kapsamı oldukça geniştir ve vücudun birçok farklı bölgesi bu işlemden fayda görebilir. Eller, yüzler, boyun, bacaklar ve hatta karın bölgesi ile ilgili sorunlar için Dermapen uygulanabilir.

Kimler Dermapen Yaptıramaz?

Cildi gençleştirmek ve iyileştirmek amacıyla uygulanan Dermapen yöntemi birçok kişi tarafından güvenli bir şekilde kullanılabilir. Bununla beraber bazı kişilerin bu uygulamadan kaçınması daha doğrudur. Bu kişiler arasında bazı deri hastalıklarından muzdarip olanlar, cildinde açık yara bulunanlar, alerji sorunu olanlar, bağışıklık baskılayıcı ilaç kullananlar ve diyabet hastaları bulunur. Bu tedavi için uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenmek için doktorunuza danışabilirsiniz.

Dermapen Faydaları

Dermapen uygulamasının faydaları ve avantajları şunlardır:

 • Ağrı ve acı minimum düzeydedir ve lokal anestezik krem ile konforlu bir şekilde uygulanabilir.
 • Ciltteki kolajen ve elastin üretimini tetikleyerek cildin kendi kendini iyileştirme sürecini başlatır.
 • Cildin doğal olarak iyileşme sürecini başlatması gençleşmesini de sağlar.
 • 15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır.
 • Uygulama sonrası bakım gerekmez.
 • Dermapen uygulamasının sonuçları 6 hafta gibi kısa süre içerisinde kendisini gösterir.
 • İşlem sonrası iyileşme süresi kısadır ve kişi hemen gündelik ve iş hayatına dönebilir.
 • 2 haftada bir toplamda 4 seans uygulandığı takdirde etkileri 1 yıl kadar devam eder.

Dermapen Zararları

Genel itibarıyla güvenli ve risksiz bir işlem olan Dermapen uygulamasının bazı koşullarda zararları da söz konusu olabilir. Neredeyse hiçbir olumsuz yan etkisi olmamasına rağmen Dermapen uygulamasının özel şartlarda ortaya çıkan zararları şunlardır:

 • Kan sulandırıcı ilaçlarla beraber uygulandığı takdirde kanama riski artar.
 • Alerji öyküsü olan kişilerde alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir.
 • Nadiren de olsa işlem sonrası ağrı ve kaşıntı olabilir.
 • Çok sık uygulandığı takdirde cilt zarar görebilir.
 • Uygulama başlığında bulunan iğnelerin steril olmaması durumunda enfeksiyon riski vardır. Bu nedenle işlemin yapılacağı merkezin hijyen standartlarına uyması son derece önemlidir.
 • FDA raporuna göre ince iğnelerin ciltte bulunan küçük damarlara ve sinirlere zarar verme riskinin olup olmadığına dair kesin bir şey söylemek mümkün değildir.

Benzer Uygulamalar

dr. gönül ateşsaçan'a sor

Dr. Gönül Ateşsaçan Sorularınızı Yanıtlıyor, Cevaplar aşağıda!

 1. Yıldız dedi ki:

  Dermapen yaptırmak istiyorum ama kararsız kaldım. yardım istiyorum.

  1. Merhaba Yıldız Hanım, Şikayetiniz nedir? Unutmayın ki öncelikle cildinizin bir doktor tarafından incelenip, daha sonrasında tedaviye karar verilmesi şart. Belki de başka bir tedavi sizin için daha faydalı olacak. Bu yüzden lütfen işlem yaptırmadan önce bir doktora danışın.

 2. selin dedi ki:

  dermapen ile cilt yenileme nedir tam olarak hangi sorunların önüne geçiyor? iğne kullanılıyo mu bide doktor hanım