Tedaviler

Terleme Tedavisi

Aşırı terleme problemi botoks yöntemi ile ameliyatsız olarak durdurulabilmektedir. Ortalama 6 aylık kalıcılığı olan bu yöntem ile terleme problemi minimuma indirilebilmektedir.

Aşırı terleme olarak da bilinen hiperhidroz rahatsızlığının olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması amacıyla uygulanan birçok terleme tedavisi prosedürü bulunmaktadır. Bu tedavilerin bazıları herhangi bir bölgeye uygulanırken bazıları eller ve ayaklar gibi terleme bölgelerine özel olarak uygulanır.

Terleme Tedavisi Nedir?

Terleme tedavisi, vücut ısısını kontrol etmek amacını taşıyan ve fizyolojik bir olay olan terlemenin aşırı miktarda olması durumunda uygulanan tedavidir. Aşırı terleme sorunu çevresel nedenlerden bağımsız olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sorun ne fazla hareket etmekten ne de ortam sıcaklığının çok fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Bir ilaç veya sağlık sorunu aşırı terlemenin altında yatan neden olabilecekken herhangi bir neden tespit edilememesi de mümkündür.

Aşırı terleme, hem bazı komplikasyonlara yol açabileceğinden hem de kişiyi psikososyal düzeyde negatif olarak etkileyebileceğinden, mutlaka kontrol altına alınması gereken bir durumdur. Bu durumla baş etmek amacıyla birçok terleme tedavisi yöntemi geliştirilmiştir. Bu tedavi yöntemleri arasında tercih yapabilmek için doktorun hastayı kapsamlı bir muayeneden geçirmesi ve terlemenin altında yatan nedenleri doğru tespit etmesi gerekir. Örneğin hipertiroidi aşırı terlemeye yol açabileceği için bu hastalığın tespit edilmesi ve kontrol altına alınmasıyla terleme sorunu iyileştirilebilir. Ancak kesin veya tedavi edilebilir bir neden tespit edilemediğinde ter bezlerine yönelik tedaviler söz konusu olabilir.

Terleme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Terleme tedavisi genellikle belirli bir nedeni olmayan aşırı terleme durumunda uygulanmaktadır. Nedeni tespit edilemeyen aşırı terleme rahatsızlığı hiperhidroz olarak adlandırılır. Terleme ataklarının en az 6 aydır devam ediyor olması, kişinin hayatını olumsuz yönde etkiliyor olması ve terlemenin simetrik olması gibi kıstaslar karşılandığı takdirde aşırı terleme tedavisi gerekmektedir. Bu nedenle uygulanan belli başlı aşırı terleme tedavisi yöntemleri şunlardır:

Botoks ile Terleme Tedavisi 

Botoks enjeksiyonları ile terlemeye neden olan sinirler felç edilir. Böylece ter bezleri ter salgılayamaz. Botoks enjeksiyonları ter kokusunun önlenmesi hususunda etkili olmakla beraber bu etkileri en fazla 12 ay sürer. Etkisi azalmaya başladıktan sonra enjeksiyonlar tekrarlanabilir. Ameliyatsız terleme tedavisi yöntemleri arasında değerlendirilen botoks enjeksiyonları nadir olarak uygulama bölgesinde kas güçsüzlüğüne yol açabilir. Kliniğimizde botoks ile terleme tedavisi başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Bilgi ve randevu için arayabilirsiniz.

 

terleme tedavisi

Antidepresanlar

Antidepresanlar aşırı terleme tedavisi açısından iki şekilde etki göstermektedir. Birincisi bazı antidepresanlar terlemeyi fizyolojik olarak azaltmaktadır. Ayrıca antidepresanların kaygıyı kontrol altına almaya yönelik sakinleştirici etkileri sayesinde terlemeye neden olacak durumlar azaltılır.

İyontoforez

İyontoforoz özel bir terleme tedavisi yöntemidir. Bu yöntemde kullanılan cihaz ile ellerde ve ayaklarda terleme tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavinin uygulanması için diğer tedavilerden fayda alınmaması ve kişinin terlemesinin kontrol altına alınamıyor olması gerekmektedir.

Bu işlem esnasında kullanılan cihaz ile cilde elektrik akımı iletilir. Su vasıtasıyla iletilen elektrik akımı sayesinde cildin dış tabakasının kalınlaşarak cilt yüzeyine cilt yüzeyine ter gelmesinin engellendiği düşünülmektedir. İşlem etkisini gösterdikten ve terin cilt yüzeyine çıkması engellendikten sonra ter üretimi kesilmektedir. Bu işlemin %80 civarında etki gösterdiği kaydedilmiştir. Bu anlamda başarı şansının oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Terleme Tedavisi Ameliyatı

Ameliyat, diğer tedavilere cevap vermeyen ileri düzeydeki hiperhidroz vakaları için tek tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Aşırı terleme tedavisi ameliyatı, koltuk altı ter bezlerinin çıkartılması veya sinirlerin etkisiz hale getirilmesi için uygulanabilir. Ter bezlerinin çıkartılması koltuk altı terlemesi tedavisinde uygulanabilmektedir. Terleme ile ilişkili omurilik sinirleri yakıldığında veya kesildiğinde terleme azalacaktır. Bununla beraber belli bir bölgedeki sinirler etkisiz hale getirildiğinde diğer bölgelerdeki terleme artabilmektedir.

Mikrodalga Tedavisi

Mikrodalga tedavisinde, ter bezlerini etkisiz hale getirmek amacıyla mikrodalga enerjisi kullanılır. Bu işlem için özel olarak hazırlanan cihazla ter bezlerine hasar verilir ve böylece terleme önlenir. 3 ayda bir uygulanan mikrodalga tedavisinin bir seansı 20 dakika ila 30 dakika kadar sürer. Tedavinin olası yan etkileri arasında cilt hissinde değişiklik olması bulunur. Pahalı bir tedavi olduğu için çok fazla tercih edilmemektedir.

Terlemeyi Önlemek İçin Tavsiyeler

Terleme sorunu çok ileri düzeyde değil ise ve medikal tedaviler zorunlu değilse çeşitli önlemler almak suretiyle terlemenin önlenmesi ve azaltılması mümkün olabilir. Terleme ve ter kokusunu önlemek için yapabilecekleriniz şunlardır:

 • Antiperspirantlardan faydalanabilirsiniz. Bu spreyler terin çıktığı gözenekleri geçici olarak kapatarak terin cilt yüzeyine çıkmasını engellerler.
 • Terletmeyen giysiler giyin. Naylon giysiler terlemeyi kolaylaştırırlar. Pamuklu kıyafetler giyerek terlemeyi belli düzeyde engelleyebilirsiniz.
 • Her gün banyo yapın. Düzenli olarak banyo yapmak hem terin vücutta birikmesini ve kokuya neden olmasını engeller hem de vücuttaki bakteri miktarını azaltır.
 • Doğal deri ayakkabılar tercih edin ve çoraplarınızı günde en az bir defa değiştirin.
 • Egzersiz yaparken cildinizdeki nemi alacak özel kıyafetler giyinmeyi tercih edin.
 • Ter kokusuna yol açan baharatlı vb. gıdalardan uzak durun.
 • Stres yönetimini öğrenin ve kaygı düzeylerinizi kontrol altında tutacak aktivitelerde bulunun. Stres ve kaygının terleme gibi fizyolojik etkileri olabilir.

Terleme Tedavisi Nerelere Uygulanır?

Terleme tedavisi tipine göre farklı bölgeler hedeflenebilir. Örneğin botoks tedavisi hem eller, ayaklar hem de koltuk altı terleme tedavisi için kullanılabilmektedir. Ter bezlerinin çıkartılması koltuk altına uygulanabilir. İyontoforez ellere ve ayaklara uygulanan bir aşırı terleme tedavisidir.

Benzer Uygulamalar

dr. gönül ateşsaçan'a sor

Dr. Gönül Ateşsaçan Sorularınızı Yanıtlıyor, Cevaplar aşağıda!

 1. sevgi dedi ki:

  koltu k altı terlemesi için size gelmiştim. çok çok memnun kaldım şimdi tekrar geleceğim, randevu için iletişime geçer misiniz

  1. Merhaba Sevgi Hanım, Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Yarın asistanım size ulaşarak detaylı bilgi verecek.

 2. Ertem Acar dedi ki:

  Merhaba, yaklaşık 2 yıldır aşırı koltukaltı terlemesine sahipim. İşlemle ilgili süreç bilgisi alabilirzem sevinirim.

 3. Lena Dörtok dedi ki:

  Terleme tedavisi ne kadar sürüyor sonuçlar kalıcı mı?